събота, 29 октомври 2011 г.

Нови акценти в българското енергийно право

С ДВ бр. 35 от 03.05.2011г. беше обнародван приетия от НС на 21.04.2011г. нов Закон за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), в сила от деня на обнародването му. Новият закон въвежда съществени изменения в уредбата на българското енергийно право, и по-специално в правилата, свързани с производството и потреблението на енергия, произведена от възобновяеми източници, в сравнение с отменения Закон за възобновяемите и алтернативни енергийни източници и биогоривата (ЗВАЕИБ).







По-важните изменения, приети с новия ЗЕВИ са следните:

Относно присъединяването на енергийни обекти за производство на енергия от възобновяеми източници

v  Новият закон предвижда определянето на максимални мощности за присъединяване на ВЕИ обекти по райони на присъединяване и нива на напрежение, които се представят от операторите на разпределителните електрически мрежи ежегодно до 28 февруари на оператора на преносната мрежа.

v  ДКЕВР одобрява ежегодно до 30 юни за едногодишен период, считано от 1 юли, електрическите мощности, които могат да бъдат предоставяни за присъединяване към преносната и разпределителните електрически мрежи, по райони на присъединяване и нива на напрежение.

v  Заявленията за изграждане на енергиен обект за производство се разглеждат от оператора на съответната електрическа мрежа по реда на постъпването им и се произнася с мотивирано становище по допустимостта на всяко от тях в 14 –дневен срок от постъпването му. Не е определен срок за получаване от заявителя на становището по допустимостта, но след получаване на същото заявителят разполага с 6 месеца да внесе искане за изготвяне на предварителен договор за присъединяване. В противен случай, становището се счита за невалидно. В случай, че заявлението е допустимо съответният оператор издава становище за условията и начина за присъединяване.

v  След изчерпване на максималните електрически мощности за годината, операторът връща подадените заявления, което се счита за отказ за присъединяване.

v  С подаване на заявлението следва да бъде внесена гаранция за участие в размер на 5000 лв. на мегават заявена мощност за присъединяване. 

Предварителни договори за присъединяване

v  При сключване на предварителен договор за присъединяване следва да се извърши авансово плащане в полза на оператора в размер на 50 000 лв. за всеки мегават инсталирана мощност за обекти с инсталирана мощност над 5 MW или в размер на 25 000 лв. на мегават за обекти с инсталирана мощност до 5 MW, включително.

v  Предварителните договори за присъединяване се сключват за срок от 1 година, а не 2 години както беше по отменения ЗВАЕИБ.

v  Окончателният договор за присъединяване е със срок не по-дълъг от срока за въвеждане в експлоатация на обекта, но не повече от 2 години, когато въвеждането в експлоатация е предвидено да се извърши на етапи. 

Цени и срокове за изкупуване на електрическа енергия

v  ДКЕВР ежегодно до 30 юни определя преференциални цени за изкупуване на електрическа енергия, с изключение на енергията, произведена от водноелектрически централи с инсталирана мощност над 10 MW. Цената на изкупуване се фиксира към момента на получаване на констативен акт за завършване изграждането на обекта (т.нар. Акт образец 15 съгласно чл.176, ал.1 от ЗУТ).

v  Отпада досегашният лимит за ежегодна промяна на тарифите от ДКЕВР с добавка + или – 5 %.

v  Намален е срокът на договорите за изкупуване на енергия по фиксираните цени, а именно на 20 години, считано от датата на въвеждане на обекта в експлоатация. След този срок преференции за цените не се предоставят.

Тези нови аспекти в българското енергийно право имат за цел да дадат една адекватна рамка за развитите на „зелените проекти” в България и да бъдат решени основните проблеми, свързани с производството на енергията от ВЕИ, а именно непостоянството на производството и високата цена. Фиксирането на цените за изкупуване на енергия ще направи финансовите параметри и паричните потоци прогнозируеми и по този начин ще се насърчат инвестициите във ВЕИ.

Освен това, новият ЗЕВИ идва да отрази интересите както на инвеститорите, така и на потребителите и на мрежовите дружества.

Единствено едно по-продължително прилагане на ЗЕВИ ще покаже дали тези законодателни промени са постигнали целите си.

Повече информация по въпроси свързани с енергийното право.